Posted on Leave a comment

Pościel wełniana – co wybrać? Rodzaje i właściwości.

posciel-welniana

Merynos Australijski


Najbardziej tradycyjnym gatunkiem wełny, z którego od lat korzystają jej zagorzali miłośnicy jest wełna z merynosa australijskiego. Ciekawostką jest fakt, że merynos australijski był pierwotnie hodowany w Chinach, ale swoją nazwę zawdzięcza przeniesieniu znacznej części hodowli do Australii. Wełna z merynosa jest pozyskiwana poprzez strzyżenie owiec i naturalnie przybiera jasnożółty, biały lub kremowy odcień. Niektórzy uważają, że wełna z merynosa “gryzie“.  Zgadzam się z tym, niemniej osobiście traktuję to jako duży plus,  ponieważ po pierwsze jest to efekt skutecznego mikromasażu, a po drugie wystarczą 2-3 dni,  aby się do tego przyzwyczaić. Wełna, ścierając skórę, otwiera pory i powoduje szybsze krążenie krwi, co skutkuje dużo głębszym snem i lepszym samopoczuciem w ciągu dnia. Niewątpliwą zaletą wełny z merynosa jest jej cena – wyroby z tego gatunku są stosunkowo tańsze w porównaniu do innych gatunków, takich jak wełna wielbłądzia czy kaszmir. Jestem zdania, że jeżeli nigdy nie korzystałeś/aś z wełny w formie kołdry, powinieneś sprawdzić na własnej skórze (dosłownie), jak komfortowo będziesz się czuł śpiąc pod takową. 

Wielbłąd, czyli popularnie CAMEL

Półkę wyżej mamy wełnę wielbłądzią. Pozyskanie tej wełny jest znacznie trudniejsze niż wełny owczej, gdyż polega na wyczesywaniu z podbrzusza i podgardla wielbłąda, a konkretnie baktriana. Jest to żmudny i długotrwały proces, co przekłada się na wyższą cenę wyrobów z tego gatunku. Jak wiadomo, jeśli coś ciężej pozyskać to jest bardziej prestiżowe, dlatego jeszcze kilka lat temu ludzie mający koce lub kołdry z wełny wielbłądziej zyskiwali szacunek mikrospołeczeństwa  w którym żyli, ponieważ była to oznaka dobrostanu. Jej kolor może być kawowy, brązowy lub ciemnobrązowy.

Kozy Kaszmirskie czyli CASHMERE

Obecnie na najwyższej półce na rynku wełnianym spoczywają wyroby z kaszmiru – jest to wełna pozyskiwana z kóz kaszmirskich, które są hodowane m.in. w Tybecie i Nepalu. Kaszmir jest bardzo delikatny przy czym ma wszystkie właściwości tradycyjnej wełny, dlatego jest rekomendowany dla niemowlaków mających delikatną skórę. Bardzo popularny w przemyśle włókienniczym od lat stoi na pierwszym miejscu w kategoriach jakościowych i cenowych. Konserwacja wełny jest bardzo prosta: woda z domieszką lanoliny załatwia sprawę. Przy wyrobach z Kóz Kaszmirskich warto sprawdzić czy wyrób posiada licencję Woolmark.

Dlaczego wiele lekarzy zaleca spać pod wełną ?

Wełna jest higroskopijna, co oznacza że pochłania pot i oddaje wilgoć do otoczenia. Poza mikromasażem i higroskopijnością, kolejną cechą wełny jest jej antystatyczność, czyli odpychanie kurzu i roztoczy, co ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia sterylnego środowiska. Dorośli i dzieci śpiący pod kołdrą wełnianą są dzięki temu dużo mniej narażeni na zachorowanie na alergię czy astmę, niż ci śpiący pod kołdrą z pierza. Utrzymuje stałą temperaturę ciała przez całą noc, dzięki czemu zmniejsza w nocy bóle reumatyczne czy bóle stawów. A sam mikromasaż reguluje sprawy krążeniowe i poprawia komfort regeneracji.