Posted on Leave a comment

Jak zadbać o zdrowie w obecnych czasach?

materace-woolex

Nie od dziś wiadomo, że “sport to zdrowie”. Dla osób młodych nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, ponieważ mogą sobie pozwolić niemal na każdy rodzaj aktywności fizycznej. Wśród jej najbardziej popularnych form dla osób ze zdrowym kręgosłupem w ramach profilaktyki zaliczamy bieganie, jazdę na rowerze i pływanie. Rzecz ma się zupełnie inaczej, kiedy rozpatrujemy przypadek osoby ze zwyrodnieniem kręgosłupa – taka osoba, mając ograniczone możliwości ruchowe, w pierwszej kolejności powinna zadbać o zdrowy sen, czyli o o ułożenie kręgosłupa podczas snu w prawidłowej pozycji. Zmorą naszych czasów są wersalki i łóżka z materacami wątpliwej jakości. Śpiąc na nich niszczymy nasze kręgosłupy, ponieważ zapadają się do środka i skutkiem jest ból odcinka lędźwiowego. Ostatnio “szał” robią tzw. toppery ortopedyczne, czyli nakładki na łóżka, wersalki i tapczany wypełnione specjalną wysokoelastyczną pianką Memory Visco, która dopasowuje się do kształtu kręgosłupa i redukuje wpływ niewygodnego podłoża na którym śpimy niemal do zera. Topper ortopedyczny polecają coraz częściej swoim pacjentom ortopedzi i fizjoterapeuci nie tylko ze względu na ich skuteczne zabezpieczenie kręgosłupa, ale również z uwagi na oszczędność pieniędzy. Nie musimy kupować nowego materaca, wystarczy po prostu położyć topper na tym zużytym i możemy spokojnie spać przez kolejne kilkanaście, często nawet kilkadziesiąt lat w zależności od naszego ciężaru.

W kwestii zadbania o zdrowie należy pamiętać o prawidłowej regeneracji, szczególnie dla osób aktywnych fizycznie. Dieta bezalkoholowa, ograniczenie cukrów prostych i glutenu to połowa sukcesu. Eliminacja tzw. “pustych” kalorii sprzyja trzymaniu prawidłowej wagi, a co za tym idzie przyspiesza przyrost masy mięśniowej. Jedząc warzywa i owoce dostarczamy do organizmu witaminy, które również stymulują proces regeneracji.

topper-ortopedyczny-materac-woolex
topper ortomerino woolex

Lekarze coraz częściej polecają medytację jako formę wyciszenia myśli, co skutkuje zwiększeniem koncentracji na istotnych dla nas zadaniach. Medytacja ma bardzo pozytywny wpływ również na nasze zdrowie – oczyszczając nasz umysł z negatywnych myśli sprawiamy, że nasz mózg jest dużo wydajniejszy w obszarze radzenia sobie z potencjalnymi chorobami atakującymi nasz organizm.

materac-ortopedyczny-woolex
ćwiczenia

Firma Woolex Sp. z o. o. posiada w dystrybucji specjalne maty do medytacji, dzięki którym osiąga się ten stan znacznie szybciej niż w przeciętnych domowych warunkach. Podsumowując, aktywność fizyczna, właściwe ułożenie kręgosłupa podczas snu, prawidłowa dieta i medytacja to czynniki dzięki którym zachowasz sprawne ciało i rześki umysł oraz znacznie skrócisz czas regeneracji po zmęczeniu lub dużym wysiłku. Zapraszam do konsultacji z naszym specjalistą, który pomoże Ci uzyskać pożądane przez Ciebie efekty.

Posted on Leave a comment

Pościel wełniana – co wybrać? Rodzaje i właściwości.

posciel-welniana

Merynos Australijski


Najbardziej tradycyjnym gatunkiem wełny, z którego od lat korzystają jej zagorzali miłośnicy jest wełna z merynosa australijskiego. Ciekawostką jest fakt, że merynos australijski był pierwotnie hodowany w Chinach, ale swoją nazwę zawdzięcza przeniesieniu znacznej części hodowli do Australii. Wełna z merynosa jest pozyskiwana poprzez strzyżenie owiec i naturalnie przybiera jasnożółty, biały lub kremowy odcień. Niektórzy uważają, że wełna z merynosa “gryzie“.  Zgadzam się z tym, niemniej osobiście traktuję to jako duży plus,  ponieważ po pierwsze jest to efekt skutecznego mikromasażu, a po drugie wystarczą 2-3 dni,  aby się do tego przyzwyczaić. Wełna, ścierając skórę, otwiera pory i powoduje szybsze krążenie krwi, co skutkuje dużo głębszym snem i lepszym samopoczuciem w ciągu dnia. Niewątpliwą zaletą wełny z merynosa jest jej cena – wyroby z tego gatunku są stosunkowo tańsze w porównaniu do innych gatunków, takich jak wełna wielbłądzia czy kaszmir. Jestem zdania, że jeżeli nigdy nie korzystałeś/aś z wełny w formie kołdry, powinieneś sprawdzić na własnej skórze (dosłownie), jak komfortowo będziesz się czuł śpiąc pod takową. 

Wielbłąd, czyli popularnie CAMEL

Półkę wyżej mamy wełnę wielbłądzią. Pozyskanie tej wełny jest znacznie trudniejsze niż wełny owczej, gdyż polega na wyczesywaniu z podbrzusza i podgardla wielbłąda, a konkretnie baktriana. Jest to żmudny i długotrwały proces, co przekłada się na wyższą cenę wyrobów z tego gatunku. Jak wiadomo, jeśli coś ciężej pozyskać to jest bardziej prestiżowe, dlatego jeszcze kilka lat temu ludzie mający koce lub kołdry z wełny wielbłądziej zyskiwali szacunek mikrospołeczeństwa  w którym żyli, ponieważ była to oznaka dobrostanu. Jej kolor może być kawowy, brązowy lub ciemnobrązowy.

Kozy Kaszmirskie czyli CASHMERE

Obecnie na najwyższej półce na rynku wełnianym spoczywają wyroby z kaszmiru – jest to wełna pozyskiwana z kóz kaszmirskich, które są hodowane m.in. w Tybecie i Nepalu. Kaszmir jest bardzo delikatny przy czym ma wszystkie właściwości tradycyjnej wełny, dlatego jest rekomendowany dla niemowlaków mających delikatną skórę. Bardzo popularny w przemyśle włókienniczym od lat stoi na pierwszym miejscu w kategoriach jakościowych i cenowych. Konserwacja wełny jest bardzo prosta: woda z domieszką lanoliny załatwia sprawę. Przy wyrobach z Kóz Kaszmirskich warto sprawdzić czy wyrób posiada licencję Woolmark.

Dlaczego wiele lekarzy zaleca spać pod wełną ?

Wełna jest higroskopijna, co oznacza że pochłania pot i oddaje wilgoć do otoczenia. Poza mikromasażem i higroskopijnością, kolejną cechą wełny jest jej antystatyczność, czyli odpychanie kurzu i roztoczy, co ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia sterylnego środowiska. Dorośli i dzieci śpiący pod kołdrą wełnianą są dzięki temu dużo mniej narażeni na zachorowanie na alergię czy astmę, niż ci śpiący pod kołdrą z pierza. Utrzymuje stałą temperaturę ciała przez całą noc, dzięki czemu zmniejsza w nocy bóle reumatyczne czy bóle stawów. A sam mikromasaż reguluje sprawy krążeniowe i poprawia komfort regeneracji.